If you can't beat US join US!

Every year in May, 5 members get the chance to lead the club into the future, when they will form.. the board. Every member is encouraged to be part of the crème de la crème and sign up for a year at the top.

Minor issues are discussed over email or WhatsApp, and board meetings are held about every other month to discuss and decide over current and future issues. Usually these issues are put forward directly by members; their input is always essential. If you have something that you think needs attention, mention it to one of the board members, or send us an email.

The recurring topics that are part of the board's duties are divided over the 5 board members:

The board

Koosje Nijendijk: secretary
(Member administration, point of contact for (new) members)
secretaris@us-badminton.nl

Sander de Folter: general board member
(Facebook, website & US'er)
sander@us-badminton.nl

Nils van Kleef: CCP
(competition matters: competition contact person)
ccp@us-badminton.nl

Edwin Arts: treasurer
(Financial affairs)
penningmeester@us-badminton.nl

Kayla Ho: chairman
(External affairs, coordinator, man-that-knows-how-to-get-things)
voorzitter@us-badminton.nl

Thomas Houwers: general board member
(scribe, US'er, training)
thomas@us-badminton.nl

Trainers

Mike van Daal
Stefan Hiemstra
Benjamin Go
Anke Kolvoort
Chi Leung Cheung

Committee members

Activities committee
Dominique Twisk
Laurien Groenewoud
Thomas Houwers
Tom Hilgerink

Shuttle management

Tom Hilgerink

Treasury committee

Koosje Nijendijk
Renske van Geffen
Coen olde Hartman

Clubkampioenschappen

Koosje Nijendijk
Kayla Ho
Dominique Twisk
Niels van Kampen

ISBT committee
Mark Rijsdijk
Looking For Volunteers
 

We are always looking for volunteers, so if you want to contribute, contact US!

User login

Upcoming Events

Monday, November 20th

  1. Free Play & Training (B 1st) 18:30-23:30
    • Start time: 18:30
    • End time: 23:30
    • Where: Amstelcampus, Tweede Boerhaavestraat 10, Amsterdam
    • Tentative court schedule

      F:Free play
      T:Training

      Slot Type of play : # courts
      18:30F:6
      19:00F:6
      19:30F:6
      20:00F:6
      20:30F:0 T: 6 (Training group B*)
      21:00F:0 T: 6
      21:30F:3 T: 6 (Training group A*)
      22:00F:3 T: 6
      22:30F:9
      23:00F:9
      23:30Drinks in the canteen

      * The start times of groups A and B switch weekly.

      Group A = from 1st class regional upward
      Group B = up until the 2nd class regional

    • View this event in Google Calendar

Wednesday, November 22nd

  1. Free Play and Training 18:00-21:00
    • Start time: 18:00
    • End time: 21:00
    • Where: Universum, Science Park 306, Amsterdam
    • Tentative court schedule

      F:Free play
      T:Training

      Slot Type of play : # courts

      18:00F:9
      18:30F:9
      19:00F:9
      19:30F:4 T:5
      20:00F:4T:5
      20:30 F:9
      21:00Drinks in the canteen

      Traininglevel = up until the 4th class regional

    • View this event in Google Calendar

Monday, November 27th

  1. Free Play and Training (A1st) 18:30-23:30
    • Start time: 18:30
    • End time: 23:30
    • Where: Amstelcampus, Tweede Boerhaavestraat 10, Amsterdam
    • Tentative court schedule

      F:Free play
      T:Training

      Slot Type of play : # courts
      18:30F:6
      19:00F:6
      19:30F:6
      20:00F:6
      20:30F:0T:6(Training group A) *
      21:00F:0T:6
      21:30F:3T:6(Training group B) *
      22:00F:3T:6
      22:30F:9
      23:00F:9
      23:30Drinks in the canteen

      * The start times of groups A and B switch weekly.
      A = from 1st class regional upward
      B = up until the 2nd class regional

    • View this event in Google Calendar

Wednesday, November 29th

  1. Free Play and Training 18:00-21:00
    • Start time: 18:00
    • End time: 21:00
    • Where: Universum, Science Park 306, Amsterdam
    • Tentative court schedule

      F:Free play
      T:Training

      Slot Type of play : # courts

      18:00F:9
      18:30F:9
      19:00F:9
      19:30F:4 T:5
      20:00F:4T:5
      20:30 F:9
      21:00Drinks in the canteen

      Traininglevel = up until the 4th class regional

    • View this event in Google Calendar

Monday, December 4th

  1. Free Play & Training (B 1st) 18:30-23:30
    • Start time: 18:30
    • End time: 23:30
    • Where: Amstelcampus, Tweede Boerhaavestraat 10, Amsterdam
    • Tentative court schedule

      F:Free play
      T:Training

      Slot Type of play : # courts
      18:30F:6
      19:00F:6
      19:30F:6
      20:00F:6
      20:30F:0 T: 6 (Training group B*)
      21:00F:0 T: 6
      21:30F:3 T: 6 (Training group A*)
      22:00F:3 T: 6
      22:30F:9
      23:00F:9
      23:30Drinks in the canteen

      * The start times of groups A and B switch weekly.

      Group A = from 1st class regional upward
      Group B = up until the 2nd class regional

    • View this event in Google Calendar

Wednesday, December 6th

  1. Free Play and Training 18:00-21:00
    • Start time: 18:00
    • End time: 21:00
    • Where: Universum, Science Park 306, Amsterdam
    • Tentative court schedule

      F:Free play
      T:Training

      Slot Type of play : # courts

      18:00F:9
      18:30F:9
      19:00F:9
      19:30F:4 T:5
      20:00F:4T:5
      20:30 F:9
      21:00Drinks in the canteen

      Traininglevel = up until the 4th class regional

    • View this event in Google Calendar